Bővül a Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ Mózeskosár Nevelőszülői Hálózata

Nyolc fővel gazdagodik július elsejével a Mózeskosár Evangélikus Nevelőszülői Hálózat nevelőszülői köre, miután a SOS Gyermekfalvak Alapítvány 2023 júliusától nem folytat nevelőszülői tevékenységet a vármegyében.


Szabó Miklós a Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ intézményvezetője elmondta, az SOS Gyermekfalvak vezetőségével közösen, 2022 nyarán kezdődött az együttgondolkodás. Átalakulásuk miatt a szervezetük szellemiségéhez és szakmai színvonalához méltó helyet kerestek a hálózatukban foglalkoztatott nevelőszülőknek.


Előzetesen megkeresték a Vas vármegyében működő nevelőszülői hálózatokat. Többszöri találkozás után, tavaly év végére született meg a döntés mindkét hálózat egyhangú elhatározásával arról, hogy az alapítvány a Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ működtetésében álló Mózeskosár Evangélikus Nevelőszülői Hálózattal fog együttműködni. Az előkészítő feladatok jelenleg is zajlanak, amelyek végén a nevelőszülők az intézmény munkatársaiként végzik majd tovább a nevelőszülőség nemes hivatását a Nyugat-Dunántúlon 2023 júliusától.


Az elmúlt években fokozatosan zajlott az átszerveződés, a kőszegi gyermekfaluban már csak egy nevelőszülői család él, hét család pedig saját vagy bérelt ingatlanban lakik. A gyermekfalut értékesítették. Pintér-Horváth Márta, a Mózeskosár Evangélikus Nevelőszülői Hálózat szakmai vezetője elmondta, az SOS Gyermekfalvak Alapítvány 2025-ig támogatja a Mózeskosárhoz került nevelőszülőket és szakmai segítséget kínált fel a számukra, valamint az általuk nevelt gyermekek számára. Jelenleg a környezettanulmányok készítése zajlik, ez része annak, hogy a  nevelőszülők szakmai működését engedélyeztessék az új hálózatnál. Szombathelyen és környékén, Kőszegen, valamint a legmesszebb Hegykőn élnek az érintett családok.


Július elsejétől előreláthatólag tehát 26 nevelőszülővel működik majd a Mózeskosár. A szakmai vezető kiemelte, nem kívánnak „mamuthálózat” lenni, szeretnék megőrizni a személyességet, az átlátható, felelősségteljes működés a cél, ahogyan eddig is. Fontos, hogy a nevelőszülők bármikor fordulhassanak a szakemberekhez segítségért legyen szó bármilyen felmerülő problémáról vagy éppen "csak" egy támogató beszélgetésről.

e-KURATÓRIUM